WIDZISZ:Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny


 

 

niedźwiedź

czapla siwa ma kolonię lęgową na terenie ZOOOgród Zoologiczny to dla wszystkich miejsce, w którym możemy zobaczyć zwierzęta egzotyczne pochodzące z różnych rejonów świata. Warte jednak uwagi są także zwierzęta krajowe, które kiedyś żyły w puszczy otaczającej nasze miasto  (np.: rysie, niedźwiedzie),  a także te, które obecnie możemy spotkać we Wrocławiu, ale są trudne do wypatrzenia (borsuki, wydry, gronostaje, liczne gatunki ptaków). Tu możemy się im dobrze przyjrzeć, poznać cechy charakterystyczne i potem próbować je wyszukać w terenie miejskim. Na terenie ogrodu znajdują się zbiorniki wodne, jest bogata  szata  roślinna,  także  stare  drzewa.  Ogród  położony  jest   w bezpośrednim sąsiedztwie Odry (która jest ważnym korytarzem ekologicznym), Parku Szczytnickiego i Wschodniego. Niedaleko znajduje się Las Rakowiecki. Takie warunki to dobre miejsce także do osiedlania się gatunków rodzimej fauny.rośliny owadożerne

Wrocławskie ZOO zmienia się i dostosowuje do potrzeb współczesnego świata: przebudowane będą pomieszczenia oraz wybiegi dla zwierząt, tworzone nowe formy ekspozycji. Jedną z nich ma być ekspozycja przedstawicieli fauny europejskiej. Łatwiej będzie znależć ssaki i ptaki charakterystyczne dla naszego regionu.

Spacerując po ogrodzie możemy także podziwiać ciekawe drzewa czy krzewy, np: kasztana jadalnego, ajlanta, daglezję, choinę, różaneczniki. W pawilonach zobaczymy też inne rośliny egzotyczne.

 Odwiedzając wrocławskie zoo należy zdać sobie sprawę, że dzisiejsze ogrody zoologiczne to nie tylko miejsca rekreacji, odpoczynku,  zapoznawania się ze zwierzętami różnych regionów świata. Obecnie głównym ich celem jest ochrona ginących gatunków zwierząt oraz edukacja przyrodnicza.

w motylarni

 Podobnie dzieje się i u nas. Do zoo można przyjść na ciekawe zajęcia edukacyjne, wziąć udział w różnych konkursach, włączać się do kampanii. W tym roku trwa jeszcze kampania na rzecz zwierząt drapieżnych.