WIDZISZ:Wokół pałacu w Pawłowicach

Wokół pałacu w Pawłowicach


 pałac

porosty

Opis wycieczki sporządzili uczniowie Lotniczych Zakladów Naukowych,  fot. J.Zielińska

Trasę wycieczki zaczynamy przy bramie głównej zespołu pałacowego przy ulicy Pawłowickiej. Aleją lipowo-dębowo-klonową, gdzie drzewa porastają porosty listkowate podążamy do podnóża pałacu. Tu rośnie piękny buk o czerwonych liściach .

Następnie przechodzimy na tyły rezydencji, tam po lewej stronie widzimy dorodny cis na tle szklanej półoranżerii. Kolejnym etapem naszej wędrówki jest staw i jego okolice. Roślinność brzegów stawu tworzą głównie szuwary trzcinowe i turzycowe, a toń wodną pokrywa kożuch rzęsy drobnej. Samotnia wśród drzewStojąc nad brzegiem zauważymy rosnącą nad stawem wierzbę płaczącą, w dali można dostrzec samotnię, zaś tuż przy brzegu po lewej stronie stawu widać małą wysepkę dla ptaków. Na tym rozdrożu stoi stara wierzba iwa. Skręcamy w prawo, wzdłuż kanału melioracyjnego, następnie idziemy aleją wierzbową, którą ongiś ogrodnik ukształtował na tzw. wierzby polskie.

Jeszcze dwukrotnie przyjdzie nam skręcać niemalże pod kątem prostym w prawo – po drodze cały czas mijamy wierzby, których obwody osiągają 2-4 m. W ten sposób dochodzimy do łąki i tuiwa skręcamy w lewo, mając po lewej ręce ciąg wierzb docieramy do mostu i wiaduktu. W tym miejscu możemy przyjrzeć się rosłej topoli oraz pięknie kwitnącym na przełomie maja i czerwca żółtym kosaćcom. Dalej wchodzimy na tzw. koński dukt, jest to wąska ścieżka, którą przemieszczają się przede wszystkim jeźdźcy na koniach.

Ścieżka ta wije się nieznacznie wzdłuż rzeki Dobrej i doprowadza nas do pola paintballowego i do toru quadowego. Chętni za niewielką opłatą mogą z nich skorzystać. Miejsce to porośnięte jest olszami czarnymi, rosnącymi po trzy – cztery w grupie (po lewej stronie), zaś po prawej stronie, za rzeką Dobrą nasadzone są młode dęby szypułkowe (jest to ulubione miejsce tych, którzy pragną ciszy i sposobności do poopalania się).

Na torze quadowym rośnie stary dąb. Idąc dalej wzdłuż pola do paintballa dochodzimy do ulicy Widawskiej,Dobra tu nasza trasa skręca ostro w lewo i teraz następuje ostatni etap wędrówki. Lewą stroną ulicy Widawskiej dochodzimy do bramy głównej, która była punktem naszego wyjścia, mijając po drodze Budynek Koła Łowieckiego “Ponowa”, staw rybny oraz zabudowy folwarku (te mieszczą się przy ulicy Widawskiej i Pawłowickiej).