WIDZISZ:Kwiatowe dywany

Kwiatowe dywany


 na trawniku

fiołkiRuno leśne

Pewnie większość z nas była wiosną w lesie i podziwiała wspaniałe dywany zawilców, fiołków, przebiśniegów czy konwalii.  Warto tam przyjść wczesną wiosną. Przy topniejącym śniegu wypatrzymy przebiśniegi, a w kilka dni po ustąpieniu pokrywy śnieżnej zakwitają przylaszczki, ziarnopłony, złocie i zawilce. Później fiołki leśne, jaskry, konwalie majowe. Te niewielkie roślinki kwitną wczesną wiosną, wówczas do ziemi dociera wystarczająco dużo światła potrzebnego do ich rozwoju i wydania złoć nasionek.  Rośliny te przeżywają zimę w postaci kłączy, bulw lub cebul, a zmagazynowane w nich zapasy pozwalają na intensywny rozwój części nadziemnych. Potem rozwijające się liście drzew i krzewów ograniczają dostęp światła do gleby i wtedy w runie dominują trawy, mchy i paprocie.

Łąki

W miejscach odsłoniętych na łąkach czy międzywalu kolorowe kwiaty zobaczymy nie tylko wiosną ale także latem. Znajdziemy wśród nich kolejno rozwijające się: mniszki, rzeżuchę łąkową,maki koniczyny, jaskry, potem maki, chabry, rumianki, dziurawce, wyki, złocienie, powoje i wiele innych.

Miejskie trawniki 

Trawniki i polany parkowe też niekiedy cieszą nasze oczy kolorowymi plamami. Od wczesnej wiosny możemy wypatrywać krokusów, hiacyntów i żonkili, które zostały posadzone na trawnikach w wielu miejscach Wrocławia. Wszędzie zobaczymy stokrotki i jaskry, które bardzo szybko zasiedlają nowe trawniki.  W miarę upływu czasu te sztuczne siedliska stają się coraz bardziej kurdybanekurozmaicone. Wiatr i zwierzęta przenoszą różne nasionka, które szybko się rozwijają na nowym miejscu i monotonny trawnik zaczyna mienić się kolorami. Pomiędzy trawami rozpoznamy, oprócz wcześniej wymienionych, np.: fiołki trójbarwne, starce, gwiazdnice, jasnoty, rumianki, czosnaczki, krwawniki, pięciorniki, przetaczniki...

 

Na szczęście kosiarki pozwalają podrosnąć nieco i zakwitnąć wielu roślinkom, określanym najczęściej chwastami, iglica pospolitaa przecież pełnym uroku.

 

Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, spróbować je rozpoznać.