WIDZISZ:Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny


 w Ogrodzie Botanicznym

 

kwitnące wiosną różaneczniki i azalieOgród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, zwany często po prostu Botanikiem, to najciekawsza zielona wyspa w centrum Wrocławia. Jest ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku wielu mieszkańców Wrocławia, ale przede wszystkim spełnia funkcje naukowe i edukacyjne.

Na terenie ogrodu rośnie około 12000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Rośliny te pogrupowane są w różnych tematycznych działach. dereńDział dendrologiczny obejmujący drzewa i krzewy ukazuje te rośliny, które rosną  w strefie umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Wśrod nich są przepiękne  pomnikowe  okazy.  Alpinarium   to  rośliny górskie  i  skalne.  W części dydaktycznej na poszczególnych kwaterach możemy zapoznać się z roślinami uprawnymi,  chronionymi, o  różnej budowie kwiatów, itp. Tu także znajduje się tzw.  Zielona Klasa. W zachodniej części Ogrodu rosną gruntowe rośliny ozdobne. magnolieOsobno zgrupowane są rośliny wodne i błotne. Bardzo atrakcyjne są hodowle roślin w dużych szklarniach.

Warta uwagi zwiedzających jest Panorama Natury  -  wystawa ukazująca ewolucję świata organicznego.  Zobaczymy tu skały i minerały przede wszystkim z Dolnego Śląska oraz skamieniałości: fragmenty roślin karbońskich, amonity, jajo dinozaura, cios mamuta i wiele innych. Zwiedzanie ekspozycji uatrakcyjnia nagrany słowny komentarzknieć błotna wzbogacony specjalnymi efektami.

Druga część wystawy to kolekcja tropikalnych i subtropikalnych roślin wodnych i błotnych (w akwariach) oraz ekspozycja roślin lądowych tej strefy w uprawie hydroponicznej.